یک گلاب ناب چه ویژگی هایی داره؟

آیا گلاب هم به مانند کلیه ی محصولات موجود در بازار تقلبی شده است؟

تشخیص گلاب اصلی و تقلبی موضوعی است که در این مقاله با یکدیگر بررسی میکنیم. گلاب همواه یکی از عرقیاتی بوده که درای خواص فراوان و کاربردهای فراوان بوده است اما در صورتی که بتوانیم گلاب اصل را تهیه کنیم. پس بهتر است گلاب را از جایی تهیه کنیم که از اصل بودن آن اطمینان داشته باشیم. گلاب کاشان و قمصر همواره به عنوان بهترین گلاب در ایران شناخته شده است با این حال خود مردم کاشان نیز آگاهند که تمامی گلاب های موجود در بازار اصل نبوده و نا خالصی هایی هم وجود دارد. در رابطه با اینکه چه گلابی اصل است موارد زیادی ذکر شده و تشخیص آن راه های مختلفی دارد در ابتدا باید ببینیم گلابی که تهیه شده به روش سنتی بوده یا صنعتی، که قاعدتا گلاب هایی که به روش سنتی تهیه میشوند مرغوب تر خواهند بود. با اشاره به چند روش در این مطلب تا حدودی میتوانید گلاب اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

برای تشخیص گلاب اصل ابتدا به ظاهر آن توجه کنید . گلابی که مرغوب باشد دارای رنگی شفاف، زلال و شیشه ای است و هیچ گونه املاح اضافه در آن وجود ندارد.

یک گلاب ناب دارای عطری ملیح مانند عطر گل های محمدی است و بوی خیلی تندی ندارد. برای امتحان کردن آن کافی است مقداری از گلاب را درون ظرفی ریخته و آن را بو کنید اگر عطر ملایمی داشت امکان دارد اصل باشد هر چند که امروزه از اسانس هایی مانند جرانیوم برای خوشبو کردن و اصل نشان دادن گلاب استفاده میشود.

گلابی ک اصل است درای طعمی تلخ میباشد. این تلخی به نحوی است که نوک زبان را  نمیسوزاند و مزه ی تلخ آن در دهان زود از بین میرود. هر چه میزان گل محمدی درون گلاب بیشتر باشد گلاب تلخ تر است پس میزان تلخی به عیار گلاب نیز بستگی دارد.  اما همانطور که گفتم این تلخی نباید شما را اذیت کند.

روش جدیدی که برای تشخیص  گلاب اصل در نظر گرفته میشود شاید از همه کاربردی تر باشد. در این روش مقداری روغن زیتون یا بادام را با مقداری گلاب ترکیب کنید اگر گلاب تقلبی باشد عطر و بوی خود را از دست می دهد اما اگر گلاب از روغن جدا شد و همچنان بوی خوش گل محمدی را داشت گلاب اصل است

همچنین لازم به ذکر است گذر زمان نیز میتواند کمک کننده باشد. گلابی که خالص باشد ماندگاربوده و پس از چند ماه تا یک سال هم که درب آن باز شود همان عطر و بوی اولیه ی خود را حفظ کرده است اما یک گلاب تقلبی که تمام عطرخود را از اسانس میگیرد پس از گذشت یک سال با آب تفاوتی نخواهد داشت.

گذر زمان می‌تواند گلاب اصل را از تقلبی متمایز کند. گلابی که اصل و خالص باشد، ماندگاری بالایی دارد و یک سال بعد هم که در آن را باز کنید همچنان همان عطر و بوی قبل را دارد؛ اما گلاب‌های تقلبی که از اسانس در آن‌ها استفاده شده است بعد از مدتی عطر خود را از دست داده و مانند آب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *